Lubin

Lubin kojarzony jest jako miasto powstałe i rozwijające się dzięki odkryciu pokładów rud miedzi. Odkrycie ich w 1957 roku decydująco wpłynęło na szybki rozwój gospodarczy. Wraz z dynamicznie rozrastającą się infrastrukturą powstało wiele inicjatyw które urozmaicają życie mieszkańcom a z którego skorzystać mogą także odwiedzający nas turyści.

W 2014 roku otwarto Park Wrocławski – miejsce które odwiedzane jest regularnie przez wiele osób z samego miasta, ale również przyciąga ciekawych nowych wrażeń z okolicznych miejscowości i wsi. Co takiego niezwykłego ma w sobie ten Park? Najbardziej charakterystyczną rzeczą są naturalnej wielkości dinozaury które widać już z drogi przy parku – długoszyi brachiozaur czy ostro zębny tyranozaur robią wrażenie nie tylko na dzieciach. Poza tym w parku zorganizowane jest Centrum Edukacji Przyrodniczej z mini zoo. Spotkamy tu kilkadziesiąt gatunków ptaków, zwierzęta dzikie i domowe. Dodatkowo najmłodsi mogą skorzystać z placu zabaw. Całość przeplatają urocze alejki, fontanny, wiaty i ławeczki na których można spocząć podziwiając przyrodę.  

W Lubinie jest także najwyższa w Polsce 33,5 metrowa ściana wspinaczkowa „Kielich” powstała na starej wieży cieśnień oraz Aeroklub Zagłębia Miedziowego posiadający własne lotnisko. Można wziąć udział w specjalnym szkoleniu lub zamówić lot zapoznawczy. Wiele osób z niecierpliwością czeka na otwarcie nowoczesnego Parku Militarnego „Strzelnica” który już ma i z pewnością zdobędzie kolejnych fanów.

Oferta kulturalna miasta stale się rozwija i ma na swoim koncie stałe punkty takie jak imprezy plenerowe w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, Festiwal Piosenki Francuskiej a także Teatralną Jesień organizowaną przez Centrum Kultury Muza w Lubinie.

Dodatkowo Lubin może zainteresować kilkoma zabytkami. Znajduje się tu średniowieczny kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej oraz pięknie utrzymany Ratusz czy Mury Obronne z unikatową wieżą Bramy Głogowskiej – najważniejszym umocnieniem obronnym średniowiecznego Lubina. 

*Zdjęcie pochodzi z portalu www.polska-org.pl